ČERVENEC: 7. ENERGETICKÉ CENTRUM

CITÁT NA ČERVENEC: ZAČÍNAJÍ PRÁZDNINY - LÉTO PATŘÍ DĚTEM:
MOTTO: DĚTI MAJÍ DOSTAT TAKOVÉ BOHATSTVÍ, O KTERÉ BY NEPŘIŠLY, ANI KDYBY SE PŘI ZTROSKOTÁNÍ ZACHRÁNILY NAHÉ"

7. ENERGETICKÉ CENTRUM
OBLAST KRČNÍ

AFIRMACE:
MÁ ÚSTA JSOU SVOBODNÁ, MLUVÍM SVÝM SRDCEM

BARVA MODRÁ:
JEJÍ SVĚTLÉ STRÁNKY:

PŘÁTELSTVÍ, DRUŽNOST, KOMUNIKACE, VYNALÉZAVOST

SEBEVĚDOMÍ, PŮVAB, PŘITAŽLIVOST, HUMOR
JEJÍ STINNÉ STRÁNKY:
NÁLADOVOST, VZTAHOVAČNOST, TOUHA PO UZNÁNÍ

POZICE PRO HARMONIZACI:
POZICE RYBY

ELEMENT: OHEŇ

Neboli "Yang léta". Oheň znamená duševní vývoj, inspiraci, intuici, zvědavost a zájem o učení.
Elementu "Ohně" patří hořká chuť, teplo a červená barva.
Potraviny jako jsou pohanka, žito, jehně, koza a výrobky z nich pocházející.
Dále třešně, červené hrozny, červená paprika, červená řepa.
Hořké bylinky jako majoránka, tymián, oregano. Jinak platí, jezte hojně vše co právě zraje.

TRADIČNÍ ČÍNSKÁ MEDICÍNA:
KREVNÍ OBĚH

Krevní oběh a nerovnováha

Červenci vládne krevní oběh, uzavřený systém, který spolu se srdcem tvoří oběhovou soustavu, a zároveň je nejvíce ohrožen jakožto element ohně. Oběhová soustava je rozdělována na malý krevní oběh, kdy krev cirkuluje mezi srdcem a plícemi, a velký krevní oběh, kdy krev ze srdce zásobuje kyslíkem a živinami buňky celého těla.  Jeho úkolem je udržovat stálé vnitřní prostředí v rovnováze v rámci detoxikace i termoregulace.

Problémy však vyvstávají, pokud je energie v nerovnováze. K fyzickým příznakům a obtížím patří změny a nepravidelnosti srdečního rytmu (arytmie), nízký či vysoký krevní tlak, vznik křečových žil, kornatění cév, poruchy srážlivosti krve, tělesná slabost, únava, poruchy spánku, mravenčení nebo křeče v dolních končetinách, bolesti, otoky, nedokrvení až odumírání tkání nebo naopak časté krvácení.

Jak je propojena psychika s fyzičnem, si ukážeme na krevním tlaku. Nízký krevní tlak se vyskytuje převážně u tzv. jinových jedinců, kteří trpí na studené končetiny, únavou, závratěmi až mdlobami. Jejich čchi proudí velmi pomalu a slabě. Charakterově jsou to lidé spíše pasivnější, kteří obtížněji zvládají náročné životní situace a překážky, snaží se vyhýbat neshodám a konfliktům. U těchto jedinců je vhodné rozproudit krevní oběh nejen pohybem, ale také uvědoměním si vlastní sebehodnoty.
Naopak lidé trpící vysokým krevním tlakem bývají tzv. jangového typu - dominantní, plní napětí, mohou být i duševně přepětí a vznětliví, jejich energie je rychlá a silná, což je pro srdce nemalá zátěž. Mohou si také stěžovat na bolesti hlavy a bušení srdce. Pro tento typ lidí je nejvhodnější dopřát si odpočinku, umírnit svou dominanci a pocity vlastní důležitosti.

AROMATERAPIE:

Harmonizující a zklidňující účinky na rovnováhu správného krevního oběhu:
ROZMARÝN podporuje krevní oběh, harmonizuje nízký krevní tlak a může pomoci zvýšit množství krve. CYPŘIŠ reguluje krevní oběh a pomáhá při křečích (i menstruačních).
Zároveň posiluje duši a čchi, uvolňuje dech a pomáhá nám zbavovat se starého, aby nové mohlo dovnitř - je proto vhodný v období změn. Pomáhá tělo zbavit toxických látek, působí proti depresím, které mohou být způsobeny utlačováním od jiných lidí.